| Part Number : | AD590JRZ-RL |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | SENSOR ANALOG -55C-150C 8SOIC |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 4029 pcs |
| Datasheets | AD590JRZ-RL.pdf |
| Voltage - Supply | 4 V ~ 30 V |
| Test Condition | 25°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Sensor Type | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 150°C |
| Resolution | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Analog Current |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | Temperature Sensor Analog, Local -55°C ~ 150°C 8-SOIC |
| Base Part Number | AD590 |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±5°C |