| Part Number : | AD7715ARUZ-5REEL7 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 4210 pcs |
| Datasheets | AD7715ARUZ-5REEL7.pdf |
| Voltage - Supply, Digital | 3 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 500 |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | AD7715ARUZ-5REEL7-ND AD7715ARUZ-5REEL7TR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential |
| Features | PGA |
| Detailed Description | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Configuration | PGA-ADC |
| Base Part Number | AD7715 |
| Architecture | Sigma-Delta |