| Part Number : | EPM7128AETI100-7N |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | Intel® FPGAs |
| Description : | IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 422 pcs |
| Datasheets | 1.EPM7128AETI100-7N.pdf2.EPM7128AETI100-7N.pdf |
| Voltage Supply - Internal | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Series | MAX® 7000A |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Other Names | 544-2031 EPM7128AETI100-7N-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Macrocells | 128 |
| Number of Logic Elements/Blocks | 8 |
| Number of I/O | 84 |
| Number of Gates | 2500 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Delay Time tpd(1) Max | 7.5ns |
| Base Part Number | EPM7128 |
