| Part Number : | OP275GS |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | IC OPAMP AUDIO 9MHZ 8SOIC |
| RoHs Status : | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Quantity Available | 4164 pcs |
| Datasheets | OP275GS.pdf |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 22 V |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Slew Rate | 22 V/µs |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Gain Bandwidth Product | 9MHz |
| Detailed Description | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC |
| Current - Supply | 30mA |
| Current - Output / Channel | 90mA |
| Current - Input Bias | 100nA |
| Base Part Number | OP275 |
| Amplifier Type | Audio |