| Part Number : | S29GL512P10TFIR10 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | Cypress Semiconductor |
| Description : | IC FLASH 512M PARALLEL 56TSOP |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 4272 pcs |
| Datasheets | S29GL512P10TFIR10.pdf |
| Write Cycle Time - Word, Page | 100ns |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Supplier Device Package | 56-TSOP |
| Series | GL-P |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 512Mb (32M x 16) |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Format | FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | FLASH - NOR Memory IC 512Mb (32M x 16) Parallel 100ns 56-TSOP |
| Access Time | 100ns |