| Part Number : | TPS92518QPWPRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | TPS92518QPWPRQ1 |
| RoHs Status : | |
| Quantity Available | 23146 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Min) | 6.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 42V |
| Voltage - Output | 39V |
| Type | DC DC Controller |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Supplier Device Package | 24-HTSSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Other Names | 296-48216-2 TPS92518QPWPRQ1-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| Internal Switch(s) | No |
| Frequency | 2MHz |
| Dimming | Analog, PWM |
| Detailed Description | LED Driver IC 2 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 24-HTSSOP |
| Current - Output / Channel | - |
| Applications | Automotive, Lighting |
