| Part Number : | 74LVCU04APW-Q100J |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | Nexperia |
| Description : | IC INVERTER 6CH 6-INP 14TSSOP |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 353796 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LVCU |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | 935304499118 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4ns @ 3.6V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Logic Type | Inverter |
| Logic Level - Low | 0.2 V ~ 0.55 V |
| Logic Level - High | 1.2 V ~ 2.2 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 100mA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |