| Part Number : | AD5227BUJZ100-RL7 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | IC DGTL POT UP/DN 100K TSOT23-8 |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 46287 pcs |
| Datasheets | AD5227BUJZ100-RL7.pdf |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 35 ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 |
| Series | - |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 100 |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Other Names | AD5227BUJZ100RLCT |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Number of Taps | 64 |
| Number of Circuits | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Memory Type | Volatile |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Features | - |
| Detailed Description | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface TSOT-23-8 |
| Configuration | Potentiometer |
| Base Part Number | AD5227 |