| Part Number : | EPS-65S-15 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | MEAN WELL |
| Description : | AC/DC CONVERTER 15V 65W |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 2807 pcs |
| Datasheets | EPS-65S-15.pdf |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC |
| Type | Open Frame |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 24.0mm) |
| Series | EPS-65S |
| Power (Watts) | 65W |
| Other Names | 1866-1734 EPS-65S-15-ND |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Minimum Load Required | No |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 89% |
| Detailed Description | Open Frame AC DC Converter 1 Output 15V 4.34A 80 ~ 264 VAC Input |
| Current - Output (Max) | 4.34A |
| Approvals | CB, CE, cURus, TUV |
| Applications | ITE (Commercial) |