| Part Number : | HMC494LP3E |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | IC DIVIDER X8 PRESCALER 16-QFN |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 1457 pcs |
| Datasheets | HMC494LP3E.pdf |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | Divider |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Packaging | Strip |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Output | Clock |
| Other Names | 1127-1428 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input | Clock |
| Frequency - Max | 18GHz |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Detailed Description | Clock Divider IC 1:1 18GHz 16-VFQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | HMC494 |