| Part Number : | ISO1541D |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 12913 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Type | I²C |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Pulse Width Distortion (Max) | 80ns, 21ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 296-34895-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 35 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Isolated Power | No |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/1 |
| Detailed Description | I²C Digital Isolator 2500Vrms 2 Channel 1Mbps 25kV/µs CMTI 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Data Rate | 1Mbps |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Channel Type | Bidirectional, Unidirectional |
