| Part Number : | LM5008SDC/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | IC REG BUCK ADJ 0.35A 8WSON |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 20736 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 9.5V |
| Voltage - Input (Max) | 95V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-WSON (4x4) |
| Series | - |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | LM5008SDC/NOPBDKR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 600kHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 350mA 8-WDFN Exposed Pad |
| Current - Output | 350mA |
| Base Part Number | LM5008 |
