| Part Number : | LT1183CS#PBF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | IC SW REG CCFL/LCD CONTRST16SOIC |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 6475 pcs |
| Datasheets | LT1183CS#PBF.pdf |
| Voltage - Output | - |
| Voltage - Input | 3 V ~ 30 V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 100°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | - Converter, CCFL, LCD Voltage Regulator IC 1 Output 16-SOIC |
| Base Part Number | LT1183 |
| Applications | Converter, CCFL, LCD |