| Part Number : | NMP1K2-#E#KHE-00 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | MEAN WELL |
| Description : | NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12 |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 81 pcs |
| Datasheets | NMP1K2-#E#KHE-00.pdf |
| Voltage - Output 4 | 12V |
| Voltage - Output 3 | 24V |
| Voltage - Output 2 | 48V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Type | Enclosed |
| Size / Dimension | 9.84" L x 5.00" W x 1.61" H (250.0mm x 127.0mm x 41.0mm) |
| Series | NMP |
| Power (Watts) | 960W |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs | 4 |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Minimum Load Required | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Efficiency | 88.5% |
| Detailed Description | Enclosed AC DC Converter 4 Output 12V 48V 24V 12V 20A, 5A, 10A, 20A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
| Current - Output (Max) | 20A, 5A, 10A, 20A |
| Approvals | CB, CE, cURus, EAC, TUV |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |