| Part Number : | P08-040HLTCW-E-G |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | 3M |
| Description : | CONN HERMAPHROD 40POS .8MM SM |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 5496 pcs |
| Datasheets | P08-040HLTCW-E-G.pdf |
| Series | P08 |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Other Names | 0-00-48011-41091-3 3M9673TR P08-040HLTCW-E-TG P08040HLTCWEG XE008018907 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 40 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights | 11.5mm |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board | 0.329" (8.35mm) |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Detailed Description | 40 Position Connector Self Mating, Non-Gendered Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |
| Contact Finish | Gold |
| Connector Type | Self Mating, Non-Gendered |