| Part Number : | RSP-100-3.3 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | MEAN WELL |
| Description : | AC/DC CONVERTER 3.3V 66W |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 894 pcs |
| Datasheets | RSP-100-3.3.pdf |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Type | Enclosed |
| Size / Dimension | 7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm) |
| Series | RSP-100 |
| Power (Watts) | 66W |
| Other Names | 1866-4211 RSP-100-3.3-ND |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Minimum Load Required | No |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input |
| Efficiency | 83% |
| Detailed Description | Enclosed AC DC Converter 1 Output 3.3V 20A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
| Current - Output (Max) | 20A |
| Approvals | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Applications | ITE (Commercial) |