| Part Number : | TL082SG-13 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | Diodes Incorporated |
| Description : | IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOP |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 344043 pcs |
| Datasheets | TL082SG-13.pdf |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 10 V ~ 30 V, ±5 V ~ 15 V |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | - |
| Other Names | TL082SG-13DITR TL082SG13 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Detailed Description | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOP |
| Current - Supply | 1.4mA |
| Current - Input Bias | 30pA |
| Base Part Number | TL082 |
| Amplifier Type | J-FET |