| Part Number : | LTM4661IY |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | 15V, 4A STEP-UP MODULE REGULATOR |
| RoHs Status : | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Quantity Available | 2747 pcs |
| Datasheets | LTM4661IY.pdf |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 0.7V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 25-BGA (6.25x6.25) |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 25-PowerBBGA Module |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 4A 25-PowerBBGA Module |
| Current - Output | 4A |
| Base Part Number | LTM4661 |