| Part Number : | SN74LVCC3245ADBQR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 24SSOP |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 59027 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - VCCB | 3V ~ 5.5V |
| Voltage - VCCA | 2.3V ~ 3.6V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 24-SSOP/QSOP |
| Series | 74LVCC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Output Signal | - |
| Other Names | 296-23281-2 74LVCC3245ADBQRE4 74LVCC3245ADBQRE4-ND 74LVCC3245ADBQRG4 74LVCC3245ADBQRG4-ND SN74LVCC3245ADBQR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Signal | - |
| Features | - |
| Detailed Description | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-SSOP/QSOP |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 8 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Part Number | 74LVCC3245 |
