| Part Number : | TLV3704IN |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | IC QUAD COMP P-P NANOPWR 14-DIP |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 21813 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 16 V, ±1.35 V ~ 8 V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 15V |
| Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Other Names | 296-12611-5 TLV3704INE4 TLV3704INE4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis | - |
| Detailed Description | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail 14-PDIP |
| Current - Quiescent (Max) | 1µA |
| Current - Output (Typ) | 10mA |
| Current - Input Bias (Max) | 250pA @ 15V |
| CMRR, PSRR (Typ) | 88dB CMRR, 105dB PSRR |
| Base Part Number | TLV3704 |
