| Part Number : | TPS61093DSKT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | IC REG BOOST ADJ 0.9A 10SON |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 18518 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.6V |
| Voltage - Output (Max) | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 1.6V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 10-SON (2.5x2.5) |
| Series | - |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-25245-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.6V 1 Output 900mA (Switch) 10-WFDFN Exposed Pad |
| Current - Output | 900mA (Switch) |
| Base Part Number | TPS61093 |
