| Part Number : | TPS61090RSAR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | IC REG BOOST ADJ 2A SYNC 16VQFN |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 29361 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-15259-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 2A (Switch) 16-VQFN Exposed Pad |
| Current - Output | 2A (Switch) |
| Base Part Number | TPS61090 |
