| Part Number : | HMC675LP3E |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | IC COMPARATOR RSCML 16QFN |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 1025 pcs |
| Datasheets | HMC675LP3E.pdf |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.3V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV |
| Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 16-SMT (3x3) |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | 0.13ns |
| Packaging | Strip |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | - |
| Other Names | 1127-1815 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis | 1mV |
| Detailed Description | Comparator General Purpose 16-SMT (3x3) |
| Current - Quiescent (Max) | 9mA |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Current - Input Bias (Max) | 15µA |
| CMRR, PSRR (Typ) | 35dB PSRR |
| Base Part Number | HMC675 |