| Part Number : | HMC676LC3CTR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description : | IC COMPARATOR RSECL 16SMD |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 5037 pcs |
| Datasheets | HMC676LC3CTR.pdf |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.3V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV |
| Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 16-SMT (3x3) |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | 0.13ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-LFQFN Exposed Pad |
| Output Type | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis | 1mV |
| Detailed Description | Comparator General Purpose 16-SMT (3x3) |
| Current - Quiescent (Max) | 8mA |
| Current - Output (Typ) | 40mA |
| Current - Input Bias (Max) | 15µA |
| CMRR, PSRR (Typ) | 38dB PSRR |
| Base Part Number | HMC676 |