| Part Number : | TL084ACN |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | STMicroelectronics |
| Description : | IC OPAMP JFET 4MHZ 14DIP |
| RoHs Status : | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Quantity Available | 4717 pcs |
| Datasheets | TL084ACN.pdf |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6 V ~ 36 V, ±3 V ~ 18 V |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Supplier Device Package | 14-DIP |
| Slew Rate | 16 V/µs |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | - |
| Other Names | 497-2216-5 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Gain Bandwidth Product | 4MHz |
| Detailed Description | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-DIP |
| Current - Supply | 1.4mA |
| Current - Output / Channel | 40mA |
| Current - Input Bias | 20pA |
| Base Part Number | TL084 |
| Amplifier Type | J-FET |
