| Part Number : | TPS61089EVM-742 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | EVALUATION MODULE |
| RoHs Status : | Not applicable / Not applicable |
| Quantity Available | 697 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Output | 9V |
| Voltage - Input | 3 V ~ 5 V |
| Utilized IC / Part | TPS61089 |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Series | - |
| Regulator Topology | Boost |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Other Names | 296-46832 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose | DC/DC, Step Up |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Frequency - Switching | - |
| Detailed Description | TPS61089 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output | 7A |
| Board Type | Fully Populated |
