| Part Number : | TPS61089RNRR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand : | N/A |
| Description : | IC REG BOOST ADJ 7A SYNC 11VQFN |
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | 30869 pcs |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 12.6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 11-VQFN-HR (2.5x2) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 11-VFQFN |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-47295-2 TPS61089RNRR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 4.5V 1 Output 7A 11-VFQFN |
| Current - Output | 7A |
